Jak vybrat kojeneckou lahev?

Vytvořeno20.02.2023
Jak vybrat kojeneckou lahev?

Jak vybrat kojeneckou lahev

 

Kojenecké lahve se na první pohled příliš neliší – prakticky všechny se skládají ze samotného těla lahve a z tzv. savičky. Jejich konkrétní provedení se však promítá v řadě oblastí – od zdravotních účinků (snížení rizika vzniku potíží zažívacího traktu, tzv. kojenecké koliky) přes přirozenost sání, snadnost přisátí, způsob ohřívání mléka/obsahu, možnosti držení lahve dítětem až po vliv na vývoj zubů nebo dokonce celkové chování (menší plačtivost apod.).

S rostoucím věkem je dítě třeba pomalu začít učit samostatnosti – odrazovým můstkem je v tomto ohledu tzv. učící hrnek, za nímž následuje tzv. první skutečný hrnek, používaný do chvíle, kdy je dítě schopno pít z běžného hrnku. O jednotlivých typech hrnků se dočtete dále – nejprve ale zpět k lahvím.

Kojenecká lahev podle věku dítěte

Každá lahvička už má v sobě dudlík neboli savičku, svým provedením uzpůsobenou konkrétnímu věku dítěte. Provedení savičky (provedení průřezu, např. dírky nebo štěrbina, jejich počet, velikost apod.) ovlivňuje rychlost průtoku tekutiny, která je navržena optimálně pro určitý věk dítěte či protékaný pokrm (například na příkrmy už dírkovaná savička stačit nebude).

V praxi to pak funguje tak, že je možné zakoupit jednu lahvičku se savičkou určenou pro miminka od narození a dle věku dítěte posléze dokupovat odpovídající savičky/dudlíky, případně můžete jako první zakoupit lahvičku se savičkou až pro miminka např. od 4 měsíců, se savičkou určenou na příkrmy apod.

Lahvičky se savičkami se vyrábějí do 6. měsíců věku dítěte. Poslední, největší savička je většinou určená na hutnější stravu, např. kaši.

Prakticky na každé lahvičce se dočtete, pro jak staré miminko je daná lahvička určena.

 

Rychlost průtoku

Kojenecké lahve se mohou lišit rychlostí průtoku savičky. Její hodnota se udává v počtu kapek za sekundu a určuje, jak pohodlný a příjemný pro dítě příjem tekutiny bude.

Některé savičky mají jednu danou rychlost, jiné mohou být na základě pootočení savičky do určité pozice variabilní – rychlost průtoku si pak nastavujete dle potřeb dítěte, případně dle hustoty obsahu láhve.

Většina výrobců vyrábějících lahvičky nabízí i dostatečný počet saviček různých velikostí (průtoků).

 



Typy kojeneckých lahví

Názvosloví různých typů lahví není jednotné a mnohdy se prolíná. Nejčastějším označením je kojenecká láhev, řada výrobců ale volí jiná označení, často například lahev se savičkou.

Specifickým označením je tzv. antikoliková láhev, která se vztahuje především k sortimentu malinkých lahví určených pro kojence. Název antikoliková je složen ze dvou pojmů, a sice: anti (ve významu „proti“) a kolika (kojenecká kolika, zdravotní komplikace typická pro děti kojeneckého věku, která působí dlouhotrvající silné bolesti bříška).

Savička antikolikové láhve má za úkol obsah láhve „přefiltrovat“, zabránit vzniku zbytečného vzduchu (bublin), který je právě původcem kojenecké koliky. Starší děti už na tyto potíže netrpí a tento speciální typ lahvičky proto nepotřebují.

Rozdíl mezi sáním z prsu a sáním z lahvičky - speciální typ lahvičky

Pro miminko se sání z prsu od sání z lahvičky liší. Zatímco příjem tekutiny z prsu je fyzicky náročnější (dítě musí být aktivní, aktivně sát), lahvičku stačí pouze naklopit, tekutina ze savičky mírně teče či pokapává sama a miminko se nemusí tolik snažit.

Této skutečnosti využili výrobci jedinečného produktu na trhu, který se používá již v porodnicích – lahvička, jejíž savička je precizně tvarovaná do tvaru ženského prsu/bradavky. Sání z této lahvičky je pro dítě podobně náročné jako sání z matčina prsu, což zabraňuje tomu, aby si dítě zvyklo na pohodlí při sání z běžné lahvičky, a nezačalo odmítat matčin prs. To je důležité zejména pro maminky, které vědí, že budou chtít nebo muset do značné míry používat láhev od nejnižšího věku, ale stejně tak chtějí využívat prospěšnosti kojení – používání běžné láhve by mohlo vést k tomu, že dítě by mohlo začít prs odmítat.

Díky speciálně vytvarované savičce, která vyžaduje větší aktivitu při sání stejně jako při sání z prsu, dítě neztratí zvyk na prs. Tato lahvička je tedy vhodná pro maminky, které kojí, avšak zároveň chtějí děti dokrmovat pomocí lahve. Na tento typ lahvičky lze dokoupit později i jednu jednoduchou savičku.

 

 

Materiál saviček

Savičky se vyrábějí v zásadě pouze ze dvou materiálů, a sice silikonu a latexu.

  • Silikonové savičky jsou tvrdší, dítě je tak rychle nevycucá, lépe drží tvar a mají delší životnost

  • Latexové savičky jsou savičky nažloutlé barvy, mají slabší výdrž, rychleji se „vycucají“ a změní strukturu a velikost

Každé miminko je jiné, proto lze mnohdy při vyzkoušení obou dvou materiálů poznat, kterému materiálu dává miminko přednost.

Ne u všech značek si však můžete vybírat mezi oběma materiály – některé značky vyrábějí pouze silikonové, jiné pouze latexové savičky.

Velikost, typ a provedení saviček

K dostání jsou savičky pro nejmenší miminka, největší savička je pak určena pro dítě ve věku 6. měsíce věku. Poté je již vhodné přejít na jiný způsob příjmu tekutiny.

 

Savičky se mohou lišit svým tvarem a provedením. Většina saviček se tvarově podobá, liší se zpravidla tloušťkou. Existují ale i specifická provedení saviček:

  • Savička láhve pro kojené děti – savička svým tvarem a rozměrem dokonale se podobající se mateřskému prsu (viz výše)
  • Savička podobající se mateřskému prsu, ve tvaru okvětního lístku

  • Do strany směřující savička, která společně s vhodně tvarovaným vnitřkem lahve zabraňuje riziku vzniku kojenecké koliky

Tělo lahví a jejich objem

Lahvičky se mohou lišit svou tloušťkou a tvarem. Do ruky dobře padnou lahve kulatější a tlustější, vždy je však ideální úchop vyzkoušet.

K dostání jsou v různých objemech, nejčastěji od 125–350 ml (objemy se mohou lišit v závislosti na výrobci). Například pro lahvičku o objemu 125 ml bude určena nulová savička (pro 0. měsíc) připravená pro nejmenší miminka. Naopak například 260 ml lahvička už bude určena např. pro miminko ve věku 2 nebo např. 4 měsíců. Lahvičky se mohou lišit i počtem velikostí (objemů), v nichž jsou k dostání.

Volbou velikosti lahve si vlastně už určujete i velikost obsažené savičky. Maminky, které používají lahvičky už od narození miminka, většinou kupují nejprve lahvičku menší velikosti (ta obsahuje savičku pro daný věk), kterou později nahradí lahvičkou s větším objemem. Pokud by maminka chtěla objemnější lahvičku už do začátku, musela by přikoupit samostatně savičku. Menší miminka však vypijí tekutin méně, a proto jim dostačuje i menší objem lahvičky. Menší lahvičku ocení v ruce i maminka.

 

Materiál

V základním pojetí se kojenecké lahve rozdělují dle materiálu na lahve skleněné a plastové. Mezi maminkami dominují jednoznačně lahve plastové, a to zejména díky nízké hmotnosti (snadná manipulace) a odolnosti vůči rozbití, na které trpí skleněná láhev.

Plastové lahve

Všechny plastové lahve musejí splňovat potřebné parametry, které zajišťují zdravotní nezávadnost produktu. Plastové lahve by tedy neměly obsahovat žádné škodliviny, na druhou stranu s největší pravděpodobností nemají tak čisté složení jako sklo. Nevýhodou plastu je navíc vyblednutí a ztráta původního designu, rostoucí především při umývání v myčce, obecně častým umýváním, vyvařováním. Tento problém však většina maminek řeší zakoupením nové plastové lahvičky.

Skleněné lahve

Z hlediska ztráty designu mají skleněné lahve větší výdrž, jsou také zdravotně nezávadné, jsou však těžší a náchylné na rozbití. Některé modely jsou navíc opatřeny silikonovým návlekem, který plní dvojí funkci – usnadňuje úchop (neklouže v ruce) a v případě pádu lahve zvyšuje bezpečí (sklo se tolik neroztříští). Skleněné lahvičky jsou o něco těžší než lahve plastové, což se může projevit například v méně pohodlném déletrvajícím krmení nebo např. ve větším zatížení třeba přebalovací tašky.

 

Další materiály

Méně častým produktem jsou nerezové láhve, které mohou být určitým způsobem potaženy, například silikonovým návlekem pro snazší úchop, nebo termo obalem sloužícím k udržení teploty tekutiny. Termo obal může být dokonce součástí některých přebalovacích tašek, případně jej lze dokoupit zvlášť. V takovém případě je třeba dbát na velikostní kompatibilitu. Opět ne všechny termo obaly pasují na všechny lahvičky.

Eco variantou jsou kojenecké lahve z bio plastu.

 

 

Učící hrnky (hrnky s pítkem)

Příbuzným kojeneckých lahví jsou tzv. učící hrnky – hrnky, které lze používat od čtyř měsíců věku dítěte.

Jak napovídá jejich název, tyto hrnky slouží k naučení se samostatnému příjmu tekutiny. Jsou opatřeny úchyty, za které miminko hrnek drží, a pítkem, z něhož saje tekutinu.

Zpočátku může být pítko zhotoveno ze silikonu jako klasická savička, větší průřez však zajišťuje při náklonu rychlejší průtok tekutiny.

Starší děti pak přecházejí ze silikonové savičky na model hrnku s klasickým pítkem z tvrdého plastu.

 

První skutečný hrnek

Přechodem mezi učícím hrnkem a obyčejným klasickým hrnkem je tzv. první skutečný hrnek, označovaný také jako „třistašedesátka“ – toto označení vychází z toho, že hrnek umožňuje dítěti pít odkudkoliv z celého obvodu hrnku (360°).

Zároveň ale tento hrnek není otevřený úplně a zabraňuje tak při náklonu úniku tekutiny a polití dítěte.

Určený je pro děti od 1 roku věku.

Hrnky 2v1 (3v1)

Jako hrnky 2v1 jsou označovány hrnky disponující příklopkou (nástavcem na pití), kdy děti zpočátku pijí ze „zobáčku“ a později se kryt odejme a vznikne klasický hrneček.

Varianta 3v1 pak zahrnuje vedle funkce hrnečku s příklopkou a klasického hrnečku také krytku (nástavec) na sušenky, jehož úkolem je zabránit vypadávání sušenek, případně jiných drobných pokrmů.

 

Klasické hrnky

S rostoucí šikovností dítěte přijde čas i na běžný hrnek.

Předpokládá se, že dítě je už natolik šikovné, že obsah hrnečku nevyleje.

Klasické hrnky mohou být zhotoveny opět ze silikonu (aby nedošlo k rozbití), případně plastu, nebo dokonce z bambusu.

Údržba

Kojeneckou láhev je správné sterilizovat po každém použití.

Více o sterilizaci lahví se dočtete v našem článku Jak sterilizovat dětské lahve.

Nedoporučujeme používat běžné saponáty, ale saponáty určené speciálně pro účely sterilizace kojeneckých lahví. Saponát je přitom potřeba velmi pečlivě vymývat.

Čištění mohou usnadňovat cenově dostupné kartáče v nejrůznějších provedeních (s houbičkou, se střapci aj.). Ty lze k lahvím buď dokoupit, nebo je pořídit současně v setu s lahvičkou a savičkou. Při dokupování kartáče samostatně mějte na paměti, že ne každý kartáč se musí vejít do každé lahve.

Některé lahve lze také sterilovat pomocí vyvaření - vždy ale musíte dbát na to, zda je láhev k vyvaření vhodná, některé lahve totiž můžete varem poškodit.

 

Cena

Lahvička je finančně nenáročný produkt. Pokud po kratší době zjistíte, že dítěti daná lahvička nevyhovuje, přechod na jinou lahvičku nebude tak nákladný. V závislosti na kvalitě produktu, objemu lahvičky, provedení savičky a dalších parametrech jsou lahvičky k dostání cca od 100 Kč až po sofistikované dražší modely (cca 600 a více Kč). Obecně platí, že vždy je levnější láhev plastová než skleněná.

Tipy a doporučení

  • Dbejte na používání správných saviček. Savička může na lahvičku teoreticky sedět, i přesto ale může protékat.

  • Přestože jsou lahvičky určené pro určitý věk dítěte, vždy je dobré sledovat, jak snadno se dítěti z lahvičky pije. Pokud se mamince zdá, že dítě tekutinu „tahá“ s velkými obtížemi, může potřebovat savičku s rychlejším průtokem, přestože ještě nedosáhlo věku, pro který je dané provedení savičky určené.

  • Standardní zákonem daná délka záruky činí 2 roky, některé značky mohou za připlacení nabízet možnost prodloužení záruky.

  • Lahvičky některých výrobců jsou kompatibilní pouze se savičkou jednoho materiálu, například silikonu, nebo latexu. Pokud po zakoupení zjistíte, že miminku daný materiál nevyhovuje, budete muset pořídit novou láhev. U výrobců, kteří pro láhve vyrábějí savičky jak z latexu, tak ze silikonu, bude stačit investovat do druhé savičky.

  • Lahvičky jsou běžně k dostání také v sadě. Sady se pak liší šíří svého vybavení, počínaje různým počtem lahviček různých či stejných objemů přes kartáče na čištění až po savičky, šidítka nebo dokonce odsávačky, případně i s výbavou pro odsávačky. Nasazení odsávačky přímo na lahvičku umožňuje odsávat rovnou do lahve.

  • Učící lahvičky se používají od cca 4. měsíce věku dítěte. Dle potřeby se postupem času mění pítko. Vždy však záleží na konkrétním miminku – některá jsou aktivnější a sahají po láhvi sama, jiná jsou pasivnější. Obecně platí, že čím je pítko menší, tím více se vzdaluje hrnku. Některé maminky způsoby kombinují – přes den nechávají dítě pít přes pítka, večer nebo na noc např. pouze na čaj používají klasickou láhev, než kompletně přejdou na pítka a hrnky.

  • Většina maminek si kupuje na začátku pouze jednu láhev – nulkovou. Některé maminky však zjistí, že je téměř nepoužívají, a aktivně začnou používat až další – objemnější pro větší děti, často rovnou dvě – jednu na čaj a jednu na kaše. Maximální počet aktivně používaných lahví bývají tři.

  • Při používání věnujte pozornost návodu k použití a dodržujte pokyny výrobce.

 

Na co si dát pozor

  • Ne každá savička pasuje na každou lahvičku. Vždy doporučujeme kupovat kompatibilní savičku od stejné značky, jaké je lahvička – přestože na lahvičku určité značky může pasovat savička značky jiné, nikdo již nezaručí, že z lahvičky například nevyteče v přebalovací tašce tekutina či zda bude bezproblémový průtok.
  • Před prvním použitím je láhev třeba sterilizovat a také pečlivě zkontrolovat, zda je opravdu čistá a nezávadná (zda například neobsahuje nic, co by dítě mohlo sníst, co by prasklo, apod.). Před krmením je třeba pomocí odstříknutí na ruku zkontrolovat, zda obsah dobře protéká a jestli má správnou teplotu.
  • Značky se mohou lišit co do dostupnosti náhradních dílů – zatímco k jedné lahvičce náhradní díly bude obtížné sehnat, jiná značka může mít náhradní díly snadno dostupné, a to i na více místech (lékárny, supermarkety, prodejny s dětskými potřebami apod.).

 

Sdílej článek na: