Jak vybrat dětskou postýlku?

Vytvořeno26.04.2023
Jak vybrat dětskou postýlku?

Jak vybrat dětskou postýlku?

Dětské postýlky musí splňovat dvě základní kritéria – být pro dítě pohodlné a bezpečné. Na trhu je k dostání celá řada postýlek, které se liší v řadě parametrů, např. účelem, materiálem, designem, cenou a dalšími.

Při pořizování postýlky dochází velmi často k nejrůznějším chybám – jednou z nich je například nevhodné pořízení mantinelů. Jedná se o mezi maminkami oblíbené doplňky umístěné po stranách postýlky (mnohdy po celém obvodu postýlky). Maminky, které mantinely pořizují, se tímto krokem snaží zvýšit bezpečnost dítěte, kdy mantinely mají za úkol ochránit dítě před nárazem do postýlky. Efekt je ale přesně opačný. Mantinely zde působí rovnou více problémů:

  • zabraňují správné cirkulaci vzduchu

  • zabraňují dítěti ve výhledu, který je pro jeho poznávání světa velmi důležitý. Takové „odříznutí“ od okolního světa nemá dobrý vliv na rozvoj jeho smyslů

  • znemožňují mamince dobře vidět na dítě a kontrolovat ho, maminky tak nemusejí např. zaregistrovat, že si miminko ublinklo

Přijatelné jsou takové mantinely, které zasahují jen do dvou třetin výšky nebo takové, které nejsou po celém obvodu postýlky. Mantinely je vhodné dát na krizová místa, kde hrozí např. bouchnutí dítěte do hlavy.

O dalších rizicích, správném postupu při výběru se dočtete dále v článku.

Postýlky pro kojence (přístavné postýlky)

Postýlky pro kojence neboli přístavné postýlky jsou známé pod mnoha názvy – nejčastěji se používají pojmy jako přístavná postýlka, přísuvná postýlka, postýlka s oddělovacím bokem, postýlka s oddělovací stěnou či postýlka pro novorozence. Jedná se o postýlky, které nemají bočnici ani polohovací rošt.

Snadný přístup k miminku

Konstrukce této postýlky zajišťuje k miminku snadný přístup, což maminka ocení během nočního kojení. Maminka je miminku nablízku a nemusí mít strach, že jej zalehne, přikryje peřinou nebo jinak vystaví nebezpečí. Přístavná postýlka je tak mnohem bezpečnější, než když má maminka novorozence u sebe v posteli.

Vzhledem k tomu, že postýlka je těsně přistavená k posteli (manželské nebo jednolůžku), miminko je pocitově mamince blíž, což utužuje vzájemnou vazbu mezi maminkou a dítětem. Maminka ocení, že v době nočního kojení nemusí vstávat z postele, ale jen si miminko k sobě přisune. Pro správnou funkčnost je důležité, aby obě postele byly ve stejné rovině. Z tohoto důvodu mají přístavné postýlky výškově nastavitelné nebo polohovací nohy. Ačkoliv přístavné postýlky nemají polohovací rošty, je možné výšku postýlky regulovat.

Čas na přechod na klasickou postýlku

Přístavné postýlky bez boční stěny (bočnice) přestávají být pro dítě bezpečné kolem třetího, čtvrtého či pátého měsíce věku, kdy je dítě schopno se samo posadit a začíná lézt. Pokud je navíc dítě v přístavné postýlce bez dozoru, hrozí vysoké riziko vypadnutí z postýlky a úrazu. Doba, kterou může dítě v postýlce bezpečně trávit, je individuální, protože každé dítě je jinak motoricky zdatné.

Přístavná postýlka samozřejmě není nezbytnou součástí výbavy, miminko může být už od narození ve standardně velké postýlce. Rozdíl však bude v tom, že maminka bude muset během noci vstávat k postýlce, péče tedy nebude zdaleka tak pohodlná.

Vhodné pro:

  • novorozence
  • kojence do 3-5 měsíců (dle schopností dítěte)

Výhody:

+ snadný přístup k novorozenci zejména v noci

+ bezpečnost dítěte během spaní

+ výškově nastavitelná výška postýlky

Nevýhody:

- bez polohovacího roštu

- není bezpečná pro děti, které lezou a přetáčí se

Klasické postýlky

Klasické postýlky jsou určeny dětem do doby, než jsou sama schopna z postýlky vylézt (cca do 2 let). Každé dítě se ale vyvíjí odlišně – některé je schopno vylézt z postýlky samo už v roce a půl.

Pokud je dítě bez dozoru schopné vylézt z postýlky, je nutné pořídit postýlku pro starší věkovou kategorii. Pro děti, které z postýlky samy vylezou, je vhodnou volbou postýlka s vyndavacími bočními příčkami. Dítěti se nechá takový prostor, aby mohlo z postýlky bezpečně vylézt. Díky tomu se dítě nesnaží překonat stěnu postýlky ze shora, ale vyleze mezerou.

Klasické postýlky jsou dostupné ve dvou rozměrech:

  • 120 × 160 cm – nejrozšířenější varianta

  • 140 × 170 cm – vydrží dítěti po delší dobu

 

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence, batolata

Výhody:

+ bezpečná díky dvěma bočnicím

+ lze používat až do cca pátého roku věku dítěte

+ vyráběna ve dvou rozměrech

+ polohovací rošt

+ dítěti stačí od narození

Nevýhody:

- nebezpečná pro dítě, které samo dokáže z postýlky vylézt (přelézt bočnici)

 

 

Rostoucí postýlky

Rostoucí postýlky jsou v posledních letech stále populárnější volbou. Tyto postýlky rostou společně s dítětem a přizpůsobují se jeho potřebám. Jsou navrženy tak, aby se daly snadno přizpůsobit délkou a šířkou, aby vyhovovaly velikosti dítěte a zároveň zůstaly bezpečné a pohodlné. Rostoucí postýlky jsou také ekonomickým řešením pro rodiče, kteří chtějí, aby postýlka vydržela delší dobu. Navíc, když se dítě přestěhuje do vlastního pokoje, může být postýlka snadno přeměněna na větší postel nebo pohovku. Rostoucí postýlky jsou tedy praktickou a udržitelnou volbou pro rodiče, kteří hledají dlouhodobé a flexibilní řešení pro spaní svého dítěte.

Vhodné pro:

  • Ty, kteří chtějí, aby děťátko postýlku využilo po co nejdelší dobu

Výhody:

+ dlouhodobě ekonomicky výhodné

+ variabilní kousek nábytku

Nevýhody:

- vyšší pořizovací cena

 

Cestovní postýlky

Cestovní postýlky jsou určeny pro účely cestování, aby dítě bylo ve známém a čistém prostředí. Cestovní postýlka ale v žádném případě nemá sloužit k dlouhodobému pobytu dítěte. Konstrukce postýlky není dostatečně pevná a matrace nebývá tak kvalitní jako v klasických postýlkách. Z lékařského hlediska není dlouhodobý pobyt dítěte v cestovní postýlce doporučován zejména kvůli nedostatečné cirkulaci vzduchu. Proudění vzduchu uvnitř postýlky je pro vyvíjející se plíce dítěte velmi důležitý. Postýlky jsou vyráběny z textilního materiálu, mají přední a zadní textilní bok a dvě boční sítě. Boční sítě jsou ale poměrně husté, a proto tam ke správné cirkulaci vzduchu docházet nemůže.

Postýlka je opatřena mechanickou zábranou sloužící k tomu, aby dítě nevylezlo nebo nevypadlo z postýlky ven. Aby byla postýlka maximálně vhodná k cestování, musí být dobře skladná, ale zároveň pevná, aby byla bezpečná. To jsou dvě hlavní kritéria pro výběr kvalitní cestovní postýlky.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence

Výhody:

+ skladnost

Nevýhody:

- špatná cirkulace vzduchu

Koše a kolébky

Koše a kolébky jsou alternativou postýlek pro nejmenší miminka. Pro novorozence je koš ideální, protože maminka ho může snadno převážet z místnosti do místnosti. Opět zde platí pravidlo, že jakmile se dítě začne samo posazovat, je nutné ho z koše přemístit, protože pro něj přestává být bezpečný.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence

Výhody:

+ lze je snadno přemístit

+ příjemné pro dítě

+ estetická hodnota

Nevýhody:

- krátká užitná doba

Parametry

Materiál

Dřevo

Stabilita, dlouhá životnost a snadná údržba – to jsou hlavní důvody velké obliby dřevěných postýlek. Dřevěné postýlky lze koupit v různých cenových relacích, které vycházejí z typu dřeva použitého na výrobu postýlky.

  • Nejlevnější jsou postýlky z dřeva smrkového. Jde o poměrně měkké dřevo, a proto je snadné postýlky odřít, příp. se mohou rozštípnout.

  • Oblíbené jsou postýlky borovicové, bukové a dubové. Borovice a buk patří mezi tvrdá dřeva, a proto je i jejich cena vyšší.

Textil

Textilní postýlky jsou vyráběny v cestovní variantě. Výhodou textilu je snadná údržba. Pro pravidelné používání však textilní postýlky určené rozhodně nejsou.

Tvar a konstrukce

Rostoucí postýlky

Rostoucí postýlky jsou navrženy tak, aby se přizpůsobovaly potřebám rostoucího dítěte. Obvykle mají nastavitelnou výšku matrace a některé mají vyjímatelné stěny, aby se postýlka stala větší. Konstrukce a spoje by měly být pevné a bezpečné. 

Postýlky pro dvojčátka

Pro dvojčata jsou používány dvě postýlky, aby každé dítě mělo svůj klid, své soukromí, ale hlavně dostatek prostoru. Na druhou stranu v úplném počátku se používá postýlka jedna, v níž jsou děti umístěny vedle sebe, protože z těhotenství jsou zvyklé na vzájemnou blízkost, která by jim chyběla. Samozřejmostí je opatrné umístění tak, aby nedošlo ke vzájemnému poranění dvojčátek (poškrábání nehtíky).

Postýlky se zásuvkami

Postýlky s úložným prostorem jsou praktické pro rodiny s nedostatkem prostoru v místnosti. V zásuvkách je ale nutné pravidelně vysávat, jinak dochází k usazování prachu. Ze zdravotního hlediska nejsou tyto typy postýlek příliš doporučovány.

Matrace

Výběr kvalitní matrace je velmi důležitý. Dítě tráví v postýlce hodně času, a proto se vyplatí do kvalitní matrace investovat. V žádném případě není vhodné dávat novorozenci do postýlky několik let používanou matraci.

Tvrdost

Matrace nesmí být příliš tvrdá, ale ani příliš měkká. Tvrdá matrace by mohla dítěti způsobovat otlaky, měkká není zase vhodná kvůli páteři.

Rošt

Rošt držící matraci by měl být zhotoven z materiálu, který má v sobě perforované otvory, aby bylo zajištěno dostatečné provětrání. Nejhorší variantou je umístění matrace na plastové či umakartové desce, kvůli nimž by se matrace zapařovala. Matrace musí být dostatečně provětrávány, aby v případě tekutiny na matraci došlo k prosychání.

Materiály

Dříve byly oblíbené matrace z přírodních materiálů, zejména pohankové a kokosové matrace. Matrace jsou z těchto materiálů velmi příjemné, ale mohou být jen v suchém prostředí se stabilní teplotou vzduchu. Pokud by byl v místnosti příliš vlhký vzduch, mohlo by docházet ke znehodnocení matrace v důsledku plísní.

Výběr matrace je velmi individuální. Vhodné jsou sendvičové matrace z různých moderních syntetických materiálů, např. z polyuretanu. Sendvičové matrace jsou vyrobeny z několika vrstev, kdy každá vrstva vyniká jinými vlastnostmi a dohromady tvoří vysoce kvalitní matraci. Jedna vrstva zajišťuje měkkost, další tvrdost, pružnost, prodyšnost atd.

Potah

Součástí kvalitní matrace je také kvalitní snímatelný potah, který lze vyprat. Jsou většinou z bavlněných materiálů, aby byly savé a pro dítě příjemné. Někteří zákazníci bohužel stále i pro miminka kupují molitanové matrace, a to především kvůli velmi nízké ceně.

Bezpečnost

Přístavné postýlky jsou bezpečné pro děti, které se samy nepohybují. Jakmile se dítě začíná samo pohybovat, stává se postýlka nebezpečnou z důvodu vypadnutí dítěte. Jakmile se dítě začne otáčet a lézt, je nutné vyměnit přístavnou postýlku za postýlku klasickou, která má dvě bočnice, díky nimž dítě nevypadne. Jakmile je dítě schopné přelézt bočnice, přestává být postýlka bezpečná.

Z hlediska bezpečnosti dítěte by se neměly postýlky rozkládat a znovu montovat. Častým problémem u svépomocně vyráběných postýlek, které se několikrát skládaly a rozkládaly, jsou vruty, které mohou být opakovanou manipulací uvolněné. V takovém případě jde už o nestabilní, a tím pádem nebezpečnou postýlku. Pokud starší dítě začne s postýlkou kývat, může dojít k uvolnění některých částí postýlky a k následnému úrazu.

Možnost polohování

Polohování znamená, že je výška matrace v postýlce nebo celá postýlka jako taková nastavitelná. Pro novorozence je nejčastější polohou ta nejvyšší možná nastavitelná poloha, protože s miminkem lze nejlépe manipulovat. Vždy je ale třeba dbát na to, aby vzdálenost od výšky matrace k okraji postýlky byla minimálně 20 cm.

Povrchové úpravy

Dřevěné postýlky mají povrchové úpravy. Jedná se o potravinářské laky, které musí splňovat příslušné normy. Doporučováno je kupovat postýlky od ověřených prodejců, u kterých na rozdíl od domácí výroby či nekontrolovatelných prodejců nehrozí riziko zdravotně závadného nátěru.

Přemisťování

Kolečka

Pokud je postýlka vybavena kolečky, musejí i ta podléhat platné normě, která říká, že mít jednu z následujících variant:

  • 2 kolečka a 2 pevné nohy – pokud je nutné s takovou postýlkou popojet, je třeba pevné nohy nadzvednout a jet po kolečkách.

  • 4 kolečka – zde musí být minimálně 2 kolečka brzděná, starší dítě je totiž schopné postýlku uvést do pohybu.

K dostání jsou také postýlky bez koleček, což je méně komfortní v případech, kdy je nutné postýlky přemístit. Z hlediska bezpečnosti je však mnohem vhodnější mít postýlku bez koleček než postýlku se 4 kolečky nebrzděnými. K postýlkám, které nemají kolečka, lze kolečka zpravidla bez problémů dokoupit. Na většinu postýlek je lze namontovat. Obvykle jsou v postýlkách připravena kovová pouzdra, do kterých se kolečka nasazují

Kolečka mají kovový trn (kovové pouzdro) z plastu. Protože jsou ale určena a uzpůsobena jen k občasnému ježdění, materiál ani velikost v zásadě není nutné řešit.

Výrobce a prodejce

Dětské postýlky je doporučeno nakupovat od kvalitních a ověřených prodejců. Výrobci i prodejci musí splňovat určité normy. Jde především o zajištění bezpečnosti postýlky, např. jaká může být maximální mezera mezi postýlkou, konstrukcí a matrací.

Postýlky musejí splňovat evropské normy (EN716/1 z roku 2013). Jde o aktuálně platnou normu, která udává výrobcům a prodejcům parametry, které postýlka musí dodržovat. Zákazník může zkontrolovat, zda postýlka normu splňuje (v prospektech či na vyžádání u prodejce).

Rošty a jejich nastavitelnost

Většina postýlek má rošt, který nabízí dvě/tři polohy. Rošty se nastavují podle věku dítěte. Když si dítě začne sedat a přetáčet se, rošt se musí nastavit do polohy, která je minimálně 50 cm od výšky matrace k vrchu bočnice. V případě novorozence je vhodná nejvyšší poloha, protože je pro maminku nejpohodlnější.

Údržba

Správná údržba postýlek je důležitá pro zajištění bezpečnosti a hygieny dítěte. Postýlky by měly být pravidelně čištěny a udržovány v čistotě.

Odstraňte všechny nečistoty, jako jsou zbytky jídla či další nečistoty co nejdříve, abyste zabránili množení bakterií. Použijte měkký hadřík a jemný netoxický čistící prostředek, aby nedošlo k poškození povrchu postýlky.

Nezapomeňte také na matraci, kterou byste měli pravidelně otáčet a čistit. Je také důležité pravidelně kontrolovat spoje a úchyty postýlky, aby se zajistilo, že jsou pevné a bezpečné pro dítě.

Pokud má postýlka výměnný potah, můžete ho prát v pračce podle pokynů na štítku. Zde platí, že pokud budete postýlku udržovat v čistotě a v pořádku, tím déle bude sloužit a bude bezpečnější pro vaše dítě.

Rohy a hrany

Kvalitní postýlky mají všechny rohy zaoblené tak, aby nemohlo dojít ke zranění dítěte. Rohy jsou obroušené, zaoblené a zahlazené. I když by dítě na hranu upadlo, zranění hlavy nehrozí.

Správná motnáž postýlky

Postýlky jsou prodávány v demontovaném stavu. Součástí každého balení je ale návod, podle kterého není obtížné postýlku smontovat. Při montování jde především o to, aby postýlka byla sestavena důkladně, aby nedošlo k jejímu rozpadnutí a následkem toho k úrazu dítěte.

Lišty proti okusu

Lišty zproti okusu jsou praktickou pomůckou, dbejte však na to, aby byly vyrobeny jen z kvalitního materiálu. Díky lištám proti okusu lze zabránit zranění dítěte, a proto je nutné nakupovat u ověřených prodejců. Lišty nesmí obsahovat ftaláty a jiné zdraví škodlivé sloučeniny. Lišty stačí v případě ušpinění jen umýt.

Cenové kategorie

Ceny postýlek se liší v závislosti na několika faktorech, jako jsou velikost, použitý materiál a funkce. Cestovní postýlky jsou obvykle levnější než klasické postýlky, ale zpravidla jsou menší a méně pohodlné pro dítě. Rostoucí postýlky jsou dražší než běžné postýlky, protože jsou navrženy tak, aby rostly společně s dítětem a mohly být používány po mnoho let. Postýlky z dřeva jsou obvykle dražší než postýlky z plastu nebo textilu. Většinou platí, že dražší postýlky jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů a nabízejí lepší vlastnosti, jako je například větší odolnost a bezpečnost. Cena postýlky je často odrazem její kvality a funkčnosti, a rodiče by měli zvážit své potřeby a rozpočet, než se rozhodnou pro konkrétní model.

Časté otázky

Jakou pro miminko volit peřinku a polštář?

Pro miminka je nejbezpečnější spací pytel, protože ten si dítě není schopno přetáhnout přes hlavičku. Pokud se dítě v postýlce hodně hýbe, může dojít k tomu, že si peřinku přetáhne přes hlavu. Vhodné jsou lehké a malé peřinky, u kterých nehrozí riziko překrytí a případného zadušení. Pokud se dítě do velké peřiny zamotá, nemá sílu se z peřiny dostat. Proto v žádném případě nepřikrývejte dítě velkou a těžkou dekou.

Co se týče polštáře, dítěti do dvou let jej není vhodné v zájmu správného vývinu páteře používat. Polštářek lze použít např. při rýmě, aby dítě mělo hlavičku výš a lépe se mu dýchalo. Ložní prádlo se doporučuje z přírodních materiálů, které jsou dobře prodyšné a savé. Výhodou těchto materiálů je možnost praní ve vysokých teplotách, čímž je zajištěna dostatečná hygiena.

 Jaké k postýlce zakoupit příslušentví?

Monitor dechu

Monitor dechu úzce souvisí se syndromem náhlého úmrtí. Dnes je již zjištěno, že syndrom náhlého úmrtí kojence souvisí i s nedostatečnou cirkulací vzduchu. Pravděpodobnost tohoto syndromu je vyšší, když v postýlce není dostatečně zajištěno proudění vzduchu.

Monitor dechu se nehodí všude, umisťuje se pod matraci, nedává se pod prostěradlo. Matrace nesmí mít pružiny, které by rušily signál. Matrace také nesmí být ani příliš vysoká – přílišná výška zhoršuje přesnost měření. Monitor vnímá jemné pohyby i jemné chvění a čím je matrace vyšší, tím se přenos fyzikálního pohybu zhoršuje. Monitor dechu nemůže být ani přímo pod dítětem, opět by došlo ke špatnému měření. Matrace musí na výšku měřit do 15 cm, v jiném případě by monitor dechu neměřil optimálně. Kam je nejvhodnější umístit monitor, je vždy uvedeno na jednotlivých výrobcích.

Matrace

Matrace součástí postýlky nebývá, je ji proto třeba také dokoupit, stejně tak jako prostěradlo. Ta jsou dostupná i s nepropustnou vrstvou, která chrání matraci před pomočením.

Ložní prádlo

Ani ložní prádlo není součástí postýlek. Mělo by být vyrobeno z jemného a měkkého materiálu, který bude citlivou pokožku dítěte šetřit. Při výběru ložního prádla je důležité zohlednit také jeho velikost a tvar, aby perfektně padlo na matraci postýlky a dítěti nebylo příliš volno ani těsně. Ložní prádlo by mělo být pravidelně měněno a vypráno, aby se minimalizovalo riziko alergií a infekcí u miminka.

Na trhu je k dispozici široká škála designů ložního prádla pro miminka, která mohou být jak jednobarevná, tak s různými motivy. Klasické sety bývají obvykle jednobarevné a nabízejí výběr různých pastelových odstínů. Pro ty, kteří preferují více barev, jsou k dispozici sady s různými motivy, jako jsou například zvířátka, květiny nebo oblíbené postavičky z pohádek. Design ložního prádla může být i moderní a abstraktní, často s geometrickými tvary a odvážnými kombinacemi barev.

Klíny do postýlek

Klíny do dětských postýlek jsou pomůckou, která se používá k udržení dítěte v bezpečné poloze při spánku. Klíny se umisťují pod matraci a zvyšují tak hlavu dítěte o několik centimetrů, což pomáhá předcházet refluxu, škrábancům, které mohou vzniknout, když se dítě snaží vyskočit z postýlky, nebo dokonce nebezpečnému úrazu, když se dítě nakloní z postýlky ven. Při používání klínů je důležité zajistit, aby byly stabilní a bezpečné, a aby byly používány pouze pod dohledem dospělého. Před použitím klínů je vždy dobré se poradit s lékařem nebo pediatrem, zda jsou pro dítě vhodné a bezpečné.

Klíny jsou určeny také dětem se zdravotními obtížemi, např. pokud mají reflux, blinkají, mají rýmu nebo jsou zahleněné. Klíny slouží přizvednutí hlavičky nebo celých zad. Pokud má dítě horní polovinu těla výš, lépe se mu při rýmě a jiných obtížích dýchá a nehrozí zadušení zvratky.

Jaký volit polštářek?

Klasický polštářek

Děti do dvou let věku by neměly spát na polštáři z důvodu rizika možného zadušení. Polštář může být pro dítě příliš měkký a nedostatečně podporovat jeho hlavičku, což může vést k různým zdravotním problémům. Místo toho by měly být použity pevné matrace a vhodně tvarované polštářky pro kojence, které podporují správnou polohu hlavy a krku a správný vývoj páteře.

Panda polštářky

Panda polštářky jsou určené k zabránění přetáčení hlavičky dítěte k jedné straně. Spousta dětí má totiž tendenci hlavičku stáčet k jedné straně, což způsobuje mnohdy šišatý tvar hlavičky. „Panda“ polštáře představuje kolečko s prohlubní, do které je umístěna hlavička dítěte, čímž je přetáčení zabráněno. Panda polštářek je určen pro novorozence.

Jak široké by správně měly být příčky od sebe?

Norma stanovuje, jaká vzdálenost musí být mezi jednotlivými příčkami, aby byla postýlka bezpečná. Jedná se o 4,5–6,5 cm maximálně.

 

Je vhodné nakupovat na internetu?

Nákupů na internetu se zákazníci nemusí obávat, pokud jde o známé a zavedené značky. Ideální je internetový obchod, který má zároveň kamennou prodejnu. Vhodné je také poohlédnout se po tom, zda má e-shop recenze a pokud ano, jaké.

 

Nejsou pro děti nebezpečné nátěry barevných postýlek?

Pokud jsou barevné postýlky prodávány ověřenými prodejci, není třeba se obávat – u takovýchto výrobců, potažmo prodejců, si můžete být jisti, že postýlky jsou natírány nezávadnými barvami. Pokud zákazníci nakupují na tržnicích a bezejmenných obchodech, záruka zdravotní nezávadnosti barev není žádná.

 

Je vhodná postýlka po staršich sourozencích?

Starší postýlky nejsou vhodné z několika důvodů:

  • Postýlka může být poškozená a dítě se může zranit (např. třísky).

  • Postýlka může být roky skladovaná v nevhodném prostředí, kde dřevo může být napadené plísněmi, bakteriemi či červotočem.

  • Velmi staré postýlky mohou být také mechanicky poškozeny, což výrazně snižuje bezpečnost.

 

Je vhodná matrace po staršich sourozencích?

Nedoporučuje se, aby dítě mělo po starších sourozencích stejnou matraci. Každé dítě má matraci jinak proleženou a z hygienického hlediska není vhodné matrace sdílet.

 

Stačí mít v postýlce pro dvojčata pouze jeden monitor dechu?

Každá postýlka musí mít svůj vlastní monitor dechu. Každý monitor dechu snímá vždy jen jedno miminko.  V nabídce jsou však speciální monitory dechu pro dvojčata.

 

Může miminko spát s maminkou v posteli?

Tato varianta vůbec není doporučována z důvodů možného zalehnutí či zadušení miminka. Pro novorozence jsou vhodné přístavné postýlky, které jsou přistaveny k posteli maminky.

Slovníček pojmů:

  • Reflux – onemocnění trávicí soustavy, kdy dochází ke „vracení“ šťáv z žaludku do jícnu. Onemocnění týkající se jak dospělých tak dětí, u miminek je kromě pláče příznakem časté ublinkávání.

  • Monitor dechu – zařízení umisťované pod matraci miminka. Kontroluje dětský dech a v případě náhlého úmrtí novorozence na něj upozorní. O jeho výběru se můžete dočíst zde.

  • Spací pytel – velmi praktický doplněk zvyšující bezpečnost dítěte. Vyrábí se v mnoha variantách, například v zimní či letní, s odepínatelnými rukávy apod.

  • Cirkulace vzduchu – proudění, obíhání vzduchu.

  • Perforovaný – „proděravěný“. Perforované (děrovité) zpracování zajišťuje dostatečný průchod vzduchu.

Na co si dát pozor

  • Postýlka musí být primárně bezpečná a pohodlná.

  • Matrace nesmí být příliš tvrdá, ale ani příliš měkká.

  • Pokud má postýlka kolečka, alespoň dvě z nich musejí být opatřena brzdou.

  • Postýlka musí odpovídat věkové kategorii dítěte.

  • Vzdálenost mezi jednotlivými příčkami musí podle normy být mezi 4,5–6,5 cm maximálně.

  • Mantinely, závěsy a textilní designové doplňky zhoršují cirkulaci vzduchu uvnitř postýlky.

  • Matrace i rošt musí být dobře odvětrávány.

  • Postýlka by měla mít kvalitní sendvičovou matraci, v žádném případě není doporučována matrace molitanová.

  • Rošt by měl mít perforované otvory kvůli odvětrávání.

Sdílej článek na: